Powered by Max Banner Ads 
Fair Winners | the Leader

Fair Winners

Wednesday, September 1, 2010
By theleader

Fine Arts

Sweepstakes- Lori Nicholas
Special Merit- Dianne Adams- Professional
Special Merit- Shad Anderson- Semi Professional
Special Merit- Ron Colby- Advanced Amateur
Special Merit- Carol Merrell- Amateur
Special Merit- Alonzo Rhodes- Young Amateur
Special Merit- Ashley Stokes- Youth
Special Merit- Savannah Robertson- Childrens Art
Special Merit- Kenya Rhodes- Poetry
People’s Choice Awards – Devin Matthews (Youth – 19 and under)
People’s Choice Awards – Shay Hatch (Adult)

Pee-Wee Lamb Show

Ages 3-5
Most Outstanding
Tallin and Ashlee Crittenden – Wall-E and Eva
Matt and Maddy Pali; Mitch and Morgan Pali – Pirates and Ship
Most Creative
Drayein Nelson; Josh and Shari Nelson – Charlotte’s Web and Wilbur
Madelaine Jensen; Lane and Angie Jensen – Sandra Dee and Danny
Most Original
Cason and Parker Potter; Amelia Potter – Fireman, truck and dog
Lincoln Reeder; Travis Reeder – Man in yellow hat and Curious George

Ages 6-8
Most Outstanding
Brenton Nelson; Dina Nelson and Joshua and Shari Nelson – Leprachan and Rainbow
Tyson Hirschi; Mark and Dixie Hirschi – Football Player and Ref
Most Creative
Kendall Williams; Mickey and Rachael Williams – Crayon and Crayon Box
Madison Bywater
Most Original
Kynlie Davis; Kristie and Jeff Davis – Red Riding Hood and the Wolf
Kate, Emmie and Claire Wood; Courtney and Kelly Wood – Dorothy, Tinman, Scarecrow and Lion

4-H Rabbit results

Netherland Dwarf
Best of Breed – Jensen Hunsaker
Best Opposite – Chelysse Bennett
Holland Lop
Best of Breed – Eliza Johnson
Best Opposite – Eliza Johnson
Dutch
Best of Breed – Jessica Webb
Best Opposite – Cody Noyes
Mini Lop
Best of Breed – Allison Ivers
Best Opposite – Jessica Norman
Satin
Best of Breed – Jason Peterson
Best Opposite – Morgan Noyes
Flemish Giant
Best of Breed – Ryan Farr
New Zealand
Best of Breed – Cody Noyes
Standard Rex
Best of Breed – Heath Norman
Fuzzy Lop
Best of Breed – Kierstyn Christiansen
Best of Show – Jessica Webb; first runner up – Allison Ivers; second runner up – Heath Norman

4-H Showmanship

Senior 1st – Moirra Hammonds; 2nd – Kennadie Johnson
Intermediate 1st – Harrison Norman; 2nd – Eliza Johnson
Junior 1st – Liam Hammonds; 2nd – Bailey Noyes
Pee-Wee 1st – Morgan Noyes; 2nd – Chaston Firth
Overall Showmanship – Moirra Hammonds

Open Pigeons

Champion of Bird of Show – Bob Belew
Reserve Champion Bird of Show – Bracken Barker
Champion Fancy – Bob Belew
Reserve Champion Fancy – Clint Oyler
Champion Performer – Kristy Noyes
Reserve Champion Performer – Aleigha Maughan
Champion Best Pair – Bob Belew
Reserve Champion Best Pair – Clint Oyler
1st runner up Lloyd Jenkins
2nd runner up Drew Lish
3rd runner up Clint Oyler

Open Turkey

Champion – Lloyd Jenkins
Reserve Champion – Sam Hansen
Champion Duck – Clint Oyler
Reserve Champion Duck – Lloyd Jenkins
Champion Pheasant – Dominic Kunder
Reserve Champion Pheasant – Sheldon Howe

Open Poultry

Champion Bird of Show – Auston Riddle
Reserve Champion Bird of Show – Drew Lish
Champion Large Fowl – Auston Riddle
Reserve Champion Fowl – Lloyd Jenkins
Champion Bantam – Drew Lish
Reserve Champion Bantam – Clint Oyler
Champion Large Trio – Auston Riddle
Reserve Champion Large Trio – Jaydin Smith
Champion Bantam Trio – Drew Lish
Reserve Champion Bantam Trio – Drew Lish

Open Rabbit

New Zealand
Best of Breed – Lloyd Jenkins
Best Opposite – Lloyd Jenkins
Satin
Best of Breed – Clint Oyler
Best Opposite – Kristy Noyes
Californian
Best of Breed – Lynn Mortensen
Best Opposite – Lynn Mortensen
Mini Lop
Best of Breed – Linda Earl
Best Opposite – Linda Earl
Holland Lop
Best of Breed – Tanner Bradbury
Best Opposite – Tanner Bradbury
Dutch
Best of Breed – Jeremy Webb
Best Opposite – Craig Feller
Mini Rex
Best of Breed – Jeremy Webb
Best Opposite – Daffnee Roche
Netherland Dwarf
Best of Breed – Bob Belew
Best Opposite – Bob Belew
Fuzzy Lop
Best of Breed – Aubrie Nielson
Best Opposite – Aubrie Nielson
Standard Rex
Best of Breed – Debbie Norman
Best Opposite – Debbie Norman

Chinchilla

Best of Breed – Chris K. Murray
Jersey Wooleys
Best of Breed – Emily Howard
Best Opposite – Emily Howard
Champion Rabbit of Show – Clint Oyler (Satin)
1st runner up – Linda Earl (Mini Lop)
2nd runner up – Emily Howard (Jersey Wooley)

Share

Leave a Reply

Special Issues


 Powered by Max Banner Ads 

Organ Donation

Performing Arts

Sportsman’s Spotlight

Car Care Guide 2014

Health and Wellness Guide 2014

2014 Fall Sports Preview


 Powered by Max Banner Ads 
Advertise here, call us at 435-257-5182.
 Powered by Max Banner Ads